Jdi na obsah Jdi na menu
 


Most do země Terabithia

Orig. název: Bridge to Terabithia
Typ filmu: dobrodružný, rodinný, mysteriozní
Motto: Zavřete oči a vstupte do světa fantazie.

O filmu

Jess Aarons je outsiderem ve škole i doma. Celé léto trénoval, aby se stal ve škole tím nejrychlejším běžcem, ale jeho cíl je neočekávaně zmařen nově příchozí dívkou, Leslie Burkeovou, která soutěží jen v "chlapeckých kategoriích" a vyhrává. Navzdory jejich nepříjemnému seznámení se ti dva rychle stanou nejlepšími kamarády. Leslie ráda vypráví příběhy plné fantazie a kouzel. Jess je rád kreslí. Leslie otevře Jessovi nový svět představ a společně vytvoří utajenou zemi Terabithii, kouzelné místo, do kterého je možné vstoupit pouze přehoupnutím se na starém laně přes potok v lesích blízko jejich domova. Tam oba vládnou, bojují proti zlu a kují pikle proti školním rváčům. Díky přátelství s Leslie se Jess mění k lepšímu.

Svět Terabithie - plný úžasných a záhadných stvoření, paláců a překrásných lesů - byl natočen podle světoznámé knihy Most do země Terabithia spisovatelky Katherine Patersonové.

O knize

V roce 1976 inspirovala nadanou spisovatelku Katherine Patersonovou k napsání Mostu do země Terabithia jedna tragická událost - smrt blízkého kamaráda jejího syna Davida. Chtěla tím synovi pomoci vypořádat se s tak velkým žalem. Postupně pak napsala rozsáhlou sérii fantasy příběhů pro děti s kouzelným světem mytologických stvoření, která vedou impozantní boj proti zlu.

Kniha byla poprvé vydána v roce 1977 a v roce 1978 získala cenu Newbery Medal.

Most do země Terabithia hluboce zasáhl mladé čtenáře po celém světě a stal se součástí školních výuk a domácích knihoven. Dosud se prodalo přes 2 miliony výtisků této knihy a její obliba stále přetrvává.

Paní Patersonová je autorkou 14 románů, řady naučných knih a esejí pro děti a mládež, včetně Mostu do země Terabithia a Jacob Have I Loved - obě knihy získaly prestižní ocenění Newbery Medal. Od roku 1978 se prodalo přes 5 milionů jejích knih a stále se vydávají ve více než dvanácti světových jazycích.

Tvorba kouzelného království

Walden Media a Walt Disney Pictures představují Most do země Terabithia, celovečerní adaptaci oblíbeného rodinného románu spisovatelky Katherine Patersonové.

Most do země Terabithia je jedním z nejvzácnějších klasických románů konce 20. století americké literatury. Kniha těší své čtenáře po celém světě po více než dvě generace. Tento kouzelný příběh o dobrodružství, statečnosti, přátelství, ztrátě a lásce se však začal formovat do podoby scénáře až v průběhu roku 2006. Tím, že byla kniha napsána v 80. letech, musely být tón a prostředí filmu zasazeny do současného prostředí.

Hybnou silou Terabithie byla britská producentka Lauren Levineová. Knihu si poprvé přečetla na doporučený svých přátel, kteří mají děti ve věku 10 a 12 let.

Lauren Levineová říká: "Přečetla jsem si Most do země Terabithia a okamžitě jsem se s tímto příběhem ztotožnila! Hovořila jsem s řadou amerických kamarádů a netrvalo dlouho, abych zjistila, že tato kniha je v Americe hitem." Lauren vyrůstala ve Velké Británii a o knize neměla ani tušení, ale tento příběh ji natolik zlákal, že začala pátrat po majiteli práv. Její pátrání ji zavedlo k autorčinu synovi, Davidu Patersonovi. Oba se brzy dohodli na spolupráci a rozhodli se zvoli studio Walden Media.

Lauren věřila, že tento příběh je tím pravým pro Walden: "Díky snímku Vysvobození jsem měla možnost spolupracovat s Walden a bylo to úžasné. Jevilo se to tedy jako ideální spojení a Cary Granat (předseda představenstva Walden Media) byl nadšen a velmi nám pomohl v procesu tvorby scénáře."

Cary Granat říká: "Most do země Terabithia je typickým filmem pro Waldem Media. Zaprvé je založen na knize oceněné cenou Newbery Medal, je od uznávané spisovatelky Katherine Patersonové a podstatný je i důvod, proč tuto knihu napsala. Ve Walden, kde klademe veliký důraz na knižní předlohu, jsme pečlivě hlídali, abychom zůstali věrni knižní předloze. Spisovatelka Katherine Patersonová a její syn David se zapojili do celého procesu tvorby scénáře. Film tak bude k dětem hovořit velmi skutečným hlasem. Nesnaží se je překřičet, nepodbízí se a ani není povrchní. Tento film k nim hovoří co možná nejotevřeněji o skutečných otázkách, kterým čelí, jako je např. šikana nebo vztahy s rodiči."

Aby dodali Mostu do země Terabithia živé filmové vyprávění, věděli producenti, že potřebují neobvykle kreativního režiséra, který by vytvořil skutečný svět společně s imaginárním královstvím neobyčejných rozměrů tak, aby vše bylo autentické a emocionálně silné. Jejich hledání je zavedlo až ke Gaboru Csupo.

Cary Granat říká: "Měli jsme štěstí, že jsme mohli spolupracovat s Gaborem. Již dříve se objevilo několik animátorů, jako např. Andrew Adamson (Narnia), a nyní tu je Gabor Csupo. Filmař v pravém slova smyslu. Má neuvěřitelný pohled na věc a vizi, která je velmi bohatá a přístupná a zároveň je tu velká poctivost filmaře. Gabor přesně ví, co chtějí lidé vidět, a to také vložil do našeho projektu."

Gabor dodal filmu výrazný vypravěčský styl, udržující v rovnováze příběh ze 'skutečného života' a způsob, jakým děti překonávají své občasné problémy. Producent Hal Lieberman uvádí: "Líbí se mi Gaborova práce; on je velmi talentovaný a má jedinečného ducha. I když je dospělým mužem, má v sobě vrozenou schopnost vžít se do pocitů dětí a vidět svět kolem sebe jejich očima; má pro to skutečnou citlivost, jeho postavy jsou vážně kouzelné."

Gabor Csupo říká: "Když vidíme záběry z Terabithie, je to víc než jen únik od povinností, kterým hlavní hrdinové čelí každý den. Oni popustí uzdu své fantazii a snaží se bojovat s problémy běžného života. Toto je jediný způsob, jak jeden druhému mohou projevit své pocity a přátelství. Most je vlastně jen metaforou, představuje spojení mezi skutečným životem a světem fantazie."

Fantazijní prvky filmu jsou mnohem větší než v knize, neboť si producenti byli dobře vědomi faktu, že filmoví diváci vyžadují odlišný způsob vyprávění příběhu, než čtenáři knih. Je to 'skutečný' příběh vyprávěný 'fantasticky'.

V Mostu do země Terabithia se příběh točí kolem dvou mladých postav - Jesse Aaronse a Leslie Burkeové, kteří společně vytvoří zemi Terabithii, imaginární království plné nejrůznějších druhů kouzelných bytostí. Zatímco skutečný svět rodiny a školy může být plný překážek a úkolů, v Terabithii vládnou Jess a Leslie jako Král a Královna.

Jesse Aaronse hraje Josh Hutcherson, Leslie Burkeovou AnnaSophia Robbová. Hvězdné herecké obsazení doplňují Zooey Deschanelová jako slečna Edmundsová, učitelka hudby, a Robert Patrick jako Jessův otec Jack.

Království Terabithia plné fantastických tvorů, paláců a nádherných lesů oživil koordinátor vizuálních efektů Matt Aitken společně se svým týmem kreativních kouzelníků ve studiu Weta Digital ve Wellingtonu, na Novém Zélandu. Weta Digital je zodpovědné za efekty k oscarové trilogii Pána prstenů, stejně jako za Letopisy Narnie a King Konga.

Při vytváření této pozoruhodné země dále Csupo spolupracoval s kameramanem Michaelem Chapmanem, vedoucím výpravy Robertem Gilliesem a kostýmní výtvarnicí Barbarou Darraghovou. Původní námět filmu napsal autorčin syn David Paterson, který se také podílel se na scénáři s Jeffem Stockwellem. Produkci filmu zajistili Hal Lieberman, Lauren Levineová a David Paterson.

Most do země Terabithia se natáčel v okolí Aucklandu, na Novém Zélandu, od 24. ledna do 12. dubna 2006. Natáčelo se na několika lokacích, včetně základní školy v Riverhead. Severozápadně od Aucklandu se temné stromy v lese Woodhill staly lesní pevností a horizontem pro kouzelný svět Terabithie. Farma blízko oblasti Wainui byla použita pro lesní zátoku a stranu mostu, která vede do Terabithie. Interiéry byly natočeny ve studiích Hobsonville ve West Aucklandu. Na základě zvláštního povolení mohli filmaři také natočit výstavu strojů Leonarda Da Vinci, kterou ve filmu navštíví slečna Edmundsová a Jess Aarons, v Auckland Memorial Museum.

 

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_Kmn5OFTJ4A&rel=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_Kmn5OFTJ4A&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>